Konut kiralarında dikkat çeken değişim! 4 yıl sonra bir ilk yaşandı

Milliyet.com.tr/ Yapılan bir araştırmaya göre konut kiralarında artış oranı şubat ayında yüzde 65.2 seviyesine indi. Şubat ayında enflasyon rakamı yüzde 67.07 olarak açıklanmıştı. Böylelikle 4 yıl sonra ilk kez kira artışı enflasyonun altında kaldı.

Özellikle kira fiyatlarında reel bazda son 8 aydır düşüş dikkat çekiyor. Peki enflasyondan arındıldırıldığında konut kiralarındaki gerilemenin sebepleri neler? Geçtiğimiz yıl ilk kez ev alacaklara yönelik bir kredi kampanyası duyurulmuştu. Kredi kampanyası bu yıl hayata geçer mi?

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye anlattı. Özelmacıklı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemde Türkiye genelindeki kira fiyatlarına baktığımızda reel kira endeksi Haziran 2023’te zirve noktasına gelmişti. Bununla beraber son dönemde ise ağustos ayından itibaren yoğun bir şekilde kira fiyatları yatay seyir gösteriyordu. Aslında 4 yıllık aradan sonra ilk kez kira fiyatları enflasyonun altında kaldı.

‘KİRALARDA HİSSEDİLİR YAVAŞLAMA GÖRÜLÜYOR’

İllere göre bu durum farklılık gösteriyor. İstanbul ve İzmir’de kira fiyatları düşerken Ankara’da biraz daha yükseldi. Ankara’daki fiyatlar biraz daha geriden geliyordu diyebiliriz. Genel anlamda kira fiyatlarında hissedilir bir yavaşlama gözüküyor.

KİRALARDA REEL BAZDA DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?

Kiralık konut piyasasında talebi etkileyen en önemli unsurlardan biri mevsimsel etkidir. Nisan ve eylül arasında evlenme, yer değişiklikleri gibi nedenlerle iç göç gibi nedenlerle talep artarken, genellikle kış aylarında bu talep azalıyor ve nispeten daha durağan bir seyir izliyor.

İllere göre bu durum fark ediyor. Antalya’da özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sonrasındaki kira fiyatlarının bir anda artması, daha sonra bu göçün sakinleşmesi ve tersine dönmesi ile kiralarda önemli düşüşler yaşanıyor.

İSTANBUL’DA 20 BİN KONUT PİYASAYA GİRDİ’

Günlük kiralamalara getirilen yasal düzenlemeler nedeniyle çeşitli daireler kiralık olarak piyasaya çıkmaya başladı. Günlük kiralık dairelerde konutların kısa dönemli kiralanması mevzuatına uygun hale getirilmesi mümkün gözükmüyor. Sadece İstanbul’da 20 binin üzerindeki konutun piyasaya arz edildiği değerlendiriliyor. Bunlar da piyasaya çıktıkça kiralık daire sayısında artışı görüyoruz.

‘YAZ DÖNEMİNE DOĞRU ARTIŞLARI GÖREBİLİRİZ’

Konut fiyatlarında reel anlamda birkaç ay daha düşüşler devam edebilir. Mevsimsel etki devam ediyor. Benim genel kanaatim nispeten yaz dönemine doğru konut fiyatlarında artışları görebiliriz.

İLK KEZ EV ALACAKLARA KREDİ KAMPANYASI BU YIL GELİR Mİ?

Bu sene kentsel dönüşüm çerçevesinde desteklere şahit olacağız. Yarısı Bizden ile 2.5 milyon TL’ye kadar yüzde 0.69 faiz ile 180 ay vadeli kentsel dönüşüm kapsamında verilecek krediler yoğunluklu bir şekilde bütçede yer tutacaktır. Hükümetin inşaat sektörünü hareketlendirmekle ilgili düşüncesi bu. Kentsel dönüşümle hibe çerçevesinde bir planlama yapılıyor diyebiliriz. İlk kez ev alacaklara yönelik yeni kredi paketini bu sene içerisinde aktif bir şekilde görebileceğimizi değerlendirmiyoruz.

İSTANBUL’DA KİRA FİYATLARI NE DURUMDA?

İstanbul’da kira fiyatlarının arttığı ilçeler şehir merkezlerine uzak yerler. Buradaki kira değerleri nispeten geriden geliyor. O nedenle Silivri, Çatalca, Sultanbeyli, Şile, Sancaktepe gibi bölgelerde kira fiyatları daha fazla arttı.

Kira fiyatlarının daha az arttığı İstanbul’daki ilçeler ise Gaziosmanpaşa, Ataşehir, Kağıthane, Beşiktaş, Bakırköy gibi yerler diyebiliriz.

İstanbul’da şu anda kiralar metrekareye göre ortalama 180 TL seviyesinde. Sıfır dairelerde ise 210 TL seviyesinde diyebiliriz. Hatta İstanbul’da 16 yaş ve üzerinde olan binalarda ise metrekare fiyatları yaklaşık 160 TL seviyelerinde.

ANKARA’DA KİRALARIN EN ÇOK VE EN AZ ARTTIĞI YERLER NERESİ?

Ankara için bu durum biraz daha farklı, özellikle Çubuk, Polatlı, Sincan, Altındağ, Mamak’ta kira fiyatları daha çok artarken, Keçiören, Yenimahalle, Etimesgut gibi ilçelerde kira fiyatları biraz daha az arttı diyebiliriz.

Ortalama kira metrekare fiyatı açısından baktığımızda Ankara’da fiyatlar 130 TL seviyelerinde ancak sıfır dairelerde bu 200 TL’leri bulurken eski yapılarda 120 TL seviyelerine kadar düşüyor.

İZMİR’DE ORTALAMA KİRA FİYATLARI NE KADAR?

İzmir’de Ödemiş, Bergama, Kemalpaşa, Tire, Torbalı’da kira fiyatları en çok artarken, Narlıdere, Konak, Karşıyaka, Bornova ve Çeşme kira fiyatlarının en az arttığı ilçeler oldu.

İzmir geneline baktığımızda ortalama kira fiyatları metrekarede 160 TL, sıfır dairelerde bu 190 TL seviyesinde. Yaşlı yapılarda ise 130 TL seviyelerine kadar düşüyor diyebiliriz.

‘KİRA FİYALARI EN AZ ARTAN ŞEHİR ANTALYA’

Antalya’da ağustos ayından beri yatay seyir devam ediyor. Kira fiyatları ortalama metrekare başına 150 TL seviyelerinde. Kira fiyatları en az artan şehir olarak Antalya’yı gösterebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x